KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 4652491
*
nr 465 2491
Gouache
Sign, VÃ¥rvinter, 27 x 35
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
tisdag 1 maj 2007
kl 17:08:14
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 10:15:19
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg vintermotiv vårvinter
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:47
-
5296 Akvarell
Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sandhammar..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:10
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:14
*
Gouache
nr 465 2491
Gouache
Sign, VÃ¥rvinter, 27 x 35
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
tisdag 1 maj 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 10:15:19 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg vintermotiv vårvinter
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:47 -
5296 Akvarell
Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sandhammar..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:10 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:14